warto wiedzieć, że:
Niektóre kleje jednoskładnikowe polimeryzują w niewielkiej szczelinie złącza jedynie w wyniku kontaktu z jonami aktywnych metali. Do tej grupy należą kleje anaerobowe oraz inne z grupy żywic metakrylowych tzw. akrylowe modyfikowane. O ile kleje anaerobowe będą polimeryzowwać (utwardzać się) w kontakcie z klejony-
mi metalami, to kleje modyfikowane wymagają użycia specjalnego aktywatora w płynie lub aerozolu. Te same aktywatory będą przyspieszać polimeryzację klejów anaerobowych na powierzchni metali nieaktywnych (niekorozyjnych) takich jak: aluminium, stal nierdzewna i kwasowa, powierzchnie ocynkowane i chromowane.
Inną funkcję będą spełniać aktywatory w przypadku działania klejów cyjanoakrylowych. Będą one potrzebowały aktywatora-akceleratora w celu przyspieszenia polimeryzacji np. w grubszych złączach oraz w celu zmniejszenia wykwitów (osadzania się oparów kwasu akrylowego i uszkadzania klejonych tworzyw sztucznych).
Pozostała grupa aktywatorów z oferty MULTIBOND stosowana jest w celu podniesienia adhezji (przylegania) klejów do różnych podłoży lub też uzyskania jakiejkolwiek adhezji na podłożach tworzyw niepolarnych (trudnosklejalnych). Sa to tzw. primery czyli grunty.
Używanie wraz z klejami aktywatorów i primerów nie zastępuje działania zmywaczy i odtłuszczaczy. Możnza ich używać wyłącznie na czystych i suchych powierzchniach. Na etykiecie każdego kleju MULTIBOND, który wymaga użycia aktywatora lub primera jest zamieszczona informacja, którego produktu należy użyć i w jaki sposób. Należy zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ użycie niewłaściwego produktu może zmniejszyć wytrzymałość spoiny albo w ogóle nie wywoła polimeryzacji kleju.
Uwaga: aktywatorów nie dodaje się do kleju – nie są one jego składnikiem. Sposób ich użycia opisany jest na etykietach i w kartach TDS.
Aktywatory i primery MULTIBOND dzielą się na: