Przejdź do treści

Seria 14/16/17 – epoksydowe pasty naprawcze i powłoki ochronne

warto wiedzieć, że:

W tej grupie klejów epoksydowych, obydwie części kleju (A i B) są skomponowane z wielu składników bazowych (surowców) tak aby gotowy klej miał odpowiednią konsystencję, wygląd, łatwo się mieszał i – co najważniejsze – po utwardzeniu spełniał oczekiwania użytkownika co do wytrzymałości mechanicznej, chemicznej oraz termicznej. Kleje w postaci gęstej, niespływającej pasty mają za zadanie wypełniać większe nierówności, ubytki, bruzdy oraz nie powinny spływać z pionowych powierzchni. Jednocześnie powinny dać się łatwo urabiać podczas mieszania składników i podczas nakładania. Jeśli do tego proporcje mieszania są łatwe do ustalenia np. 1:1, 2:1 lub 3:1, to praca z takimi produktami staje się skutecznym sposobem na usuwanie awarii i uszkodzeń urządzeń technicznych oraz instalacji.

Podobnie jak w przypadku innych klejów, istotne jest właściwe przygotowanie powierzchni klejonych materiałów jak również wcześniejsze poprawne zaplanowanie konstrukcji złącza klejonego.

Ze względu na sporą zawartość napełniaczy w postaci proszków metali w produkcie, kleje tego typu są często nazywane „płynnymi metalami” i rzeczywiście służą głównie do stosowania na metalach. Po utwardzeniu można je obrabiać podobnie jak metale: wiercić, przecinać, toczyć, frezować, gwintować oraz pokrywać farbami w tym również proszkowymi. Pozwalają na regenerację zużytych powierzchni przy takich pracach jak:

  • naprawy wybitych gniazd łożyskowych i wałków
  • naprawy uszkodzonych korpusów silników, siłowników, pomp i przekładni,
  • regeneracja odlewów żeliwnych, rurociągów,
  • osadzanie maszyn na posadzkach,
  • innych prac remontowych w przemyśle, transporcie, kopalniach, elektrowniach itp.
  • naprawa i zabezpieczanie posadzek betonowych

W ofercie MULTIBOND epoksydowe pasty dwuskładnikowe dzielą się na kilka odmian: