Przejdź do treści

Narzędzia i materiały pomocnicze MULTIBOND

warto wiedzieć, że:

Używanie klejów i uszczelniaczy często niesie za sobą konieczność użycia różnego rodzaju drobnych narzędzi i przyrządów. W naszej ofercie MULTIBOND posiadamy kilkanaście takich produktów na wypadek, gdyby nasi klienci potrzebowali je nabyć razem z klejami. Mamy nadzieję, że będą one użyteczne i staramy się ten asortyment rozwijać wsłuchując się w uwagi użytkowników.

Dodatkowo oferujemy też dwa rodzaje materiałów wzmacniających spoiny klejowe: tkaninę szklaną (matę) oraz siatkę ze stali nierdzewnej.

przykłady użycia:

  • mieszanie składników kleju,
  • nakładanie kleju i innych preparatów na powierzchnię klejonych elementów,
  • rozprowadzanie materiału po większych powierzchniach w równej warstwie,
  • dociskanie warstw podczas klejenia,
  • oczyszczanie mechaniczne powierzchni przed klejeniem,
  • precyzyjne cięcie sznurów i węży,
  • usuwanie folii samoprzylepnych z karoserii i witryn sklepowych,
  • wycinanie szyb samochodowych przy ich wymianie,
  • wzmacnianie spoin klejowych i tworzenie laminatów.

Zdjęcia: Przykład zastosowania szpachelki z ząbkami

OFERTA NARZĘDZI I MATERIAŁÓW POMOCNICZYCH MULTIBOND:

Rodzaj produktuopis / zastosowanie
szpachelki kształtowe i ząbkowane

szpachelki w postaci płaskich płytek z polietylenu lub polipropylenu mają specjalnie ukształtowane brzegi (ząbkowane, proste lub zakrzywione) dla różnych czynności przy wyrabianiu kleju przed użyciem (mieszanie składników) oraz jego nakładaniu. Do kleje nakładanych w grubszych warstwach najlepiej użyć szpachelki ząbkowanej. Zaletą szpachelek z PE lub PP jest możliwość ich wielokrotnego użycia, ponieważ klej po utwardzeniu łatwo od nich odchodzi.
szpachelki z rączką
szpachelki o tradycyjnym kształcie z rączką z polietylenu lub polipropylenu służą do różnych czynności przy wyrabianiu kleju przed użyciem (mieszanie składników) oraz jego nakładaniu. Mają różne szerokości do stosowania w różnych szczelinach. Zaletą szpachelek z PE lub PP jest możliwość ich wielokrotnego użycia, ponieważ klej po utwardzeniu łatwo od nich odchodzi.
łopatki drewniane

łopatki drewniane służą do wcierania kleju w szczeliny przy użyciu większej siły oraz do wyrabiania (mieszania) gęstych mas np. epoksydowych płynnych metali. Są mocne (drewno bukowe gr.4-5mm) i wygodne w użyciu. Niestety, jeśli zapomnimy o ich oczyszczeniu zaraz po użyciu, to nie posłużą nam przy następnym użyciu.
aplikator primerów

aplikator, zwany prze wielu użytkowników pieszczotliwie „misiaczkiem”, jest bardzo praktycznym narzędziem do nakładania różnego typu primerów (gruntów) np. podczas montażu szyb samochodowych metodą klejenia. Spleciony drut można odpowiednio ukształtować (wygiąć w korbkę) dla wygodnego prowadzenia aplikatora równo po krawędzi wklejanej szyby.
szczotka druciana

szczotka druciana bywa niezbędna do oczyszczenia metalowych powierzchni przed klejeniem zwłaszcza jeśli jest skorodowana lub do zdrapania farby albo starego kleju z miejsca naprawy.
klocki ścierne

czasami powierzchnię metali lub drewna warto jest doczyścić papierem ściernym. Wygodnym rozwiązaniem jest klocek z twardej pianki oklejonej ścierniwem o róźnej gradacji ziarna.
wałek dociskowy

jeśli kleimy materiały o niewielkiej grubości do twardego podłoża a zwłaszcza przy pomocy klejów PSA lub rozpuszczalnikowych, znakomitym wsparciem w równomiernym łączeniu i dociśnięciu warstw jest specjalny wałek gumowy ręczny. Dociskając wałem oburącz możemy wywołać całkiem dużą siłę docisku i prawidłowo zbudować złącze. Wałek sprawdza się szczególnie dobrze na niewielkich powierzchniach lub przy klejeniu krawędziowym np. obrzeży płyt meblowych.
wałek dociskowy duży

ten wałek, to król wśród ręcznych narzędzi dociskowych. Ma rozsuwaną rączkę, dzięki czemu możemy regulować jej długość. potrójny wałek gumowy daje możliwość dociskania szerszych spoin. Używa się go zazwyczaj oburącz dla wywołania większej siły docisku, jeśli kleimy materiały o niewielkiej grubości do twardego podłoża a zwłaszcza przy pomocy klejów PSA lub rozpuszczalnikowych.
obcinak do sznurów i węży

jednym z zastosowań klejów cyjanoakrylowych MULTIBOND a w szczególności kleju MB-410 jest produkcja oringów ze sznura z gumy NBR. Aby spoina była mocna, to obie krawędzie sznura muszą być bardzo precyzyjnie przycięte. Do tego celu służy praktyczny ucinak ręczny, którego można również używać do cięcia wężyków z PCV lub miękkiego PU, stosowanych w pneumatyce oraz systemach podlewania.
krążek ścierny

krążek ścierny, montowany na wiertarce ręcznej, służy do bezpiecznego usuwania folii samoprzylepnej z powierzchni metalowych, lakierowanych czy szkła. Przydaje się zwłaszcza przy usuwaniu starych reklam i napisów na karoseriach oraz witrynach sklepowych. Krążek podczas pracy zużywa się (ściera) ponieważ wykonany jest ze specjalnej miękkiej gumy (podobnie jak gumka szkolna). Dobra wiadomość jest taka, że usuwa również klej spod naklejek.
drut tnący / linka

drut lub linka stalowa jest niezbędnym materiałem do wycinania szyb samochodowych podczas ich wymiany. Odcięty kawałek drutu lub linki należy oprawić w dwu specjalnych rękojeściach dla bezpiecznego użycia.
mata szklana

mata z tkaniny szklanej jest materiałem wzmacniającym spoiny z klejów epoksydowych – stanowi rodzaj zbrojenia (osnowy) laminatów szkło-epoksydowych. Może być również stosowana z żywicami poliestrowymi. Laminaty takie stosuje się np. przy naprawach łodzi.
siatka stalowa

siatka ze stali nierdzewnej jest elementem zbrojenia spoin z tzw. epoksydowych płynnych metali. €życie siatki znakomicie wzmacnia spony a także stanowi ich osnowę przy większych ubytkach. W naszej ofercie posiadamy całą gamę takich past naprawczych (link)