Przejdź do treści

Seria 5000 – kleje anaerobowe MULTIBOND

warto wiedzieć, że:

Kleje anaerobowe (beztlenowe) zostały wynalezione w USA w połowie XX wieku. Biorąc pod uwagę różnorodność zastosowań, jak również imponujące parametry wytrzymałościowe po utwardzeniu „anaeroby” są najbardziej przydatnymi klejami technicznymi w mechanice maszyn, hydraulice, pneumatyce, elektrotechnice, w produkcji narzędzi, AGD i w serwisach. Tworzywo anaerobowe po utwardzeniu jest odporne na wysokie temperatury, stałe i zmienne obciążenia mechaniczne oraz kontakt z mediami przemysłowymi: (oleje, smary, paliwa, gazy, woda, itp.).

Spolimeryzowane (utwardzone) tworzywo anaerobowe nie starzeje się. Najlepszym katalizatorem reakcji wiązania klejów anaerobowych jest kontakt z metalami aktywnymi (żelazo, stal, miedź, mosiądz). W przypadku aluminium, stali wysokostopowych, powłok galwanicznych lub innych powierzchni nieaktywnych (niektóre twarde tworzywa, szkło) prawidłowe wiązanie kleju umożliwia specjalny aktywator chemiczny MULTIBOND-71, katalizujący proces polimeryzacji większości żywic metakrylowych. Zawsze jednak niezbędnym warunkiem polimeryzacji tej grupy klejów jest odcięcie dopływu tlenu poprzez zamknięcie złącza. Poza złączem klej pozostaje nieutwardzony.

Kleje anaerobowe MULTIBOND to grupa produktów w dwudziestu odmianach. Typowe wielkości opakowań to: 250g, 50g i zestawy 10g + zmywacz. Dla lepszej identyfikacji, zostały zabarwione na różne kolory, zależnie od wytrzymałości mechanicznej, stanowiącej mniejsze lub większe utrudnienie w demontażu złącza:

  • żółte kleje demontuje się ze złącza najłatwiej, co nie oznacza, że złącze samo się poluzuje;
  • niebieskie kleje demontuje się przy użyciu średniego momentu odkręcającego;
  • zielone kleje wymagają użycia dużych sił (utrudniony lub trudny demontaż);
  • czerwone, zazwyczaj trudnodemontowalne, mają bardzo wysoką odporność termiczną.

Wszystkie kleje anaerobowe MULTIBOND posiadają Atest PZH dopuszczający je do bezpośredniego kontaktu z wodą pitną a popularny uszczelniacz MB-5325 posiada również niemiecki atest DVGW do pracy w obecności gazów z 1, 2 i 3 grupy.

kliknij w jeden z obrazków

Produkty anaerobowe MULTIBOND dzielą się na następujące grupy: