Przejdź do treści

Seria 71/72/73 – aktywatory MULTIBOND do klejów akrylowych i anaerobowych

warto wiedzieć, że:

Jednoskładnikowe kleje akrylowe na bazie żywic metakrylowych polimeryzują w cienkiej szczelinie złącza w obecności jonów metali aktywnych. O ile tzw. klejom anaerobowym w większości przypadków wystarczy kontakt z klejonym metalem (stąd ograniczony zakres ich stosowania), to pozostałym klejom tej grupy (poza klejami UV) niezbędny jest kontakt ze specjalnym aktywatorem, który reaguje wyłącznie z klejem a nie z podłożem (nie jest primerem).

W ofercie produktów MULTIBOND występują trzy aktywatory wywołujące szybką polimeryzację klejów akrylowych modyfikowanych.

Są one przypisane oddzielnie różnym typom tych klejów i nie można ich stosować wymiennie (kleje nie spolimeryzują lub nie osiągną odpowiedniej wytrzymałości). Jeden z nich (uniwersalny) stosowany jest również jako akcelerator (przyspieszacz) klejów anaerobowych.

sposób użycia:

Najprostszym sposobem stosowania aktywatorów tego typu jest ich nakładanie (napylanie) na powierzchnie klejone osobno a nie razem z klejem. Praktyczną zasadą jest nakładanie kleju na element o mniejszej powierzchni a aktywatora na drugi klejony element złącza. Aktywator w formie aerozolu bardzo szybko odparowuje. Klejenie należy wykonać w krótkim czasie od nałożenia kleju. Polimeryzacja rozpoczyna się po złączeniu i dociśnięciu elementów i przebiega bardzo szybko.

Uwaga: W żaden sposób nie określa się tu proporcji ilościowej pomiędzy klejem a aktywatorem. Aktywator ma po prostu pokryć całe pole tworzonej spoiny.

Zdjęcia: Przykład zastosowania aktywatorów podczas klejenia klejami akrylowymi z grupy Multibond-57..

OFERTA AKTYWATORÓW DO KLEJÓW METAKRYLOWYCH MULTIBOND:

Rodzaj aktywatora
(kliknij w nazwę i otwórz kartę techniczną)
opakowanieopis/zastosowanie
MULTIBOND 71

butelka 10g
z pędzielkiem
lub spray 200ml
Uniwersalny aktywator w płynie lub aerozolu do wywoływania i przyspieszania polimeryzacji (wiązania) klejów na bazie żywic metakrylowych: jest aktywatorem dla klejów akrylowych modyfikowanych a przyspieszaczem dla klejów anaerobowych. 
Zastosowanie:
Produkt jest niezbędny do utwardzenia klejów akrylowych Multibond-5711, -5712 i -5713. Może być również stosowany do klejów tego typu pochodzących od innych producentów (zastosowanie wymaga testu). Jednocześnie służy do przyspieszania polimeryzacji klejów anaerobowych MULTIBOND i innych dostępnych na rynku. Zawiera sole miedzi, których jony są niezbędne do polimeryzacji rodnikowej klejów anaerobowych.
MULTIBOND 72

butelka 10g
z pędzielkiem
Specjalny aktywator w płynie do wywoływania szybkiej polimeryzacji (wiązania) kleju na bazie żywic metakrylowych MULTIBOND-5714 lub innych tego typu klejów dostępnych na rynku.
Zastosowanie:
Produkt jest niezbędny do utwardzenia kleju akrylowego Multibond-5714. Może być również stosowany do klejów tego typu pochodzących od innych producentów (zastosowanie wymaga testu). Zawiera substancje chemiczne, których jony są niezbędne do polimeryzacji rodnikowej niektórych klejów na bazie żywic metakrylowych.
MULTIBOND 73

butelka 10g
z pędzielkiem
Specjalny aktywator w płynie do wywoływania szybkiej polimeryzacji (wiązania) elastycznego kleju na bazie żywic metakrylowych MULTIBOND-5715 lub innych tego typu klejów dostępnych na rynku.
Zastosowanie:
Produkt jest niezbędny do utwardzenia kleju akrylowego Multibond-5715. Może być również stosowany do klejów tego typu pochodzących od innych producentów (zastosowanie wymaga testu). Zawiera substancje chemiczne, których jony są niezbędne do polimeryzacji rodnikowej niektórych klejów na bazie żywic metakrylowych.