Przejdź do treści

Seria 77/79 – aktywatory MULTIBOND do klejów CA

warto wiedzieć, że:

Nie wszystkie tworzywa sztuczne a w szczególności te łatwo dostępne i powszechnie stosowane w produkcji, dobrze się kleją. Znaczna część z nich, tzw. poliolefiny są tworzywami niepolarnymi. Ich napięcie powierzchniowe jest tak niskie, że klej nie jest w stanie dobrze zwilżyć powierzchni i stworzyć spoiny. Do grupy niepolarnych tworzyw zaliczamy przede wszystkim: PE, PP, PTFE, PAC i gumę silikonową. Ponieważ najczęściej chodzi tu o klejenie małych detali, problem ten dotyczy głównie klejów cyjanoakrylowych.

W warunkach warsztatowych jedynym skutecznym sposobem podniesienia przyczepności jest użycie specjalnego primera do poliolefin.

Czasami konieczne jest jeszcze szybsze działanie klejów cyjanoakrylowych. Można ten efekt osiągnąć stosując specjalny aktywator-akcelerator w aerozolu, który natryśnięty na warstwę kleju lub naniesiony wstępnie na tę stronę złącza na której nie ma kleju, wywołuje gwałtowną polimeryzację kleju. Dodatkowo, użycie akceleratora  zmniejsza powstawanie tzw. „wykwitów” na powierzchni tworzyw, wywołanych działaniem klejów CA.

sposób użycia:

1. Primer do poliolefin (produkt bardzo lotny) należy nakładać na odtłuszczone tworzywo pędzelkiem znajdującym się w nakrętce butelki. Niezwłocznie należy złączyć klejone elementy. Uwaga:  Primer należy stosować wyłącznie na tworzywach niepolarnych. Jego działanie dotyczy wyłącznie podłoża a nie kleju.

2. Akcelerator natryskuje się na klej np. przy wlewaniu w większe spoiny lub na klejony element przed złączeniem go z warstwą kleju. Uwaga:  Jeśli kleimy tworzywa wrażliwe na działanie oparów kleju, to akcelerator uchroni te powierzchnie przed tzw. wykwitami.

Zdjęcia: Przykład zastosowania aktywatorów podczas klejenia klejami CA

OFERTA AKTYWATORÓW DO KLEJÓW CA MULTIBOND:

Rodzaj środka
(kliknij w nazwę i otwórz kartę techniczną)
opakowanieopis/zastosowanie
MULTIBOND 77

butelka 30ml lub 1L
Specjalny aktywator-primer w płynie do gruntowania powierzchni tworzyw niesklejalnych, szczególnie z grupy tzw. „poliolefin” (PE, PP, PAC, PTFE) i gum silikonowych. Zalecany do stosowania wraz z klejami cyjanoakrylowymi  MULTIBOND lub innych tego typu klejów dostępnych na rynku. Poprawia przyczepność klejów CA do tworzyw trudnosklejalnych.
Zastosowanie:
Produkt jest niezbędny jeśli istnieje potrzeba łączenia tworzyw trudnosklejalnych ze sobą lub innymi materiałami przy pomocy klejów cyjanoakrylowych MULTIBOND. Może być również stosowany do klejów tego typu pochodzących od innych producentów. Produkt w znacznym stopniu poprawia przyczepność klejów CA do poliolefin.
MULTIBOND 79

spray 200mlSpecjalny aktywator-akcelerator w aerozolu do przyspieszania polimeryzacji (wiązania) klejów cyjanoakrylowych MULTIBOND lub innych tego typu klejów dostępnych na rynku. Zmniejsza powstawanie tzw. „wykwitów” na powierzchni tworzyw sztucznych wywoływanych parowaniem klejów CA.
Zastosowanie:
Produkt ma zastosowanie pomocnicze przy klejeniu klejami cyjanoakrylowymi MULTIBOND. Może być również stosowany do klejów tego typu pochodzących od innych producentów. Napylenie akceleratora na warstwę kleju powoduje jego gwałtowne związanie a napylenie na jedną ze stron złącza i połączenie z klejem podczas montażu, spowoduje szybsze związanie złącza i ograniczenie parowania kleju (brak wykwitów).