Przejdź do treści

Seria 21/22/24/25/26/28 – kleje rozpuszczalnikowe w płynie

warto wiedzieć, że:

Kleje rozpuszczalnikowe nie polimeryzują. Zawierają płynny rozpuszczalnik, który po odparowaniu pozwala kauczukowi znajdującemu się w kleju zagęścić swoją strukturę i uzyskać odpowiednie właściwości klejące.  Niektóre z nich muszą być dotwardzone termicznie. Można nimi łączyć różne materiały: gumy, tworzywa, tkaniny, filce, korek, metale, ceramikę, szkło, kamień, drewno, karton.

Kleje tego typu bardzo dobrze nadają się do klejenia większych powierzchni (klejenie warstwowe) blach, gum, skóry, tkanin, folii, sklejki np. w budownictwie, produkcji pojazdów, jachtów i statków.

sposób użycia:

Przed klejeniem powierzchnie należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Klej nanieść na obie strony złącza i pozostawić do przeschnięcia. Następnie precyzyjnie złączyć i zwalcować spoinę. Dla małych elementów (obuwie) spoinę można zmłotkować.
Materiały przesiąkliwe można kleić „na mokro”. Wtedy montaż spoiny przeprowadzić należy zaraz po naniesieniu kleju (wystarczy na jedną stronę). Ta metoda pozwala też na pozycjonowanie klejonych warstw po ich złączeniu.

Rozpuszczalniki zawarte w klejach są palne i toksyczne. Należy więc przy ich magazynowaniu i użytkowaniu zachować odpowiednie środki ostrożności

Kleje rozpuszczalnikowe MULTIBOND w postaci płynnej są oferowane obecnie w sześciu odmianach, różniących się od siebie rodzajem kauczuków (polimerów) i napełniaczy. Wybierając właściwy klej możemy tworzyć spoiny o większej lub mniejszej wytrzymałości i elastyczności. Główna różnica pomiędzy klejami polega na stosowaniu ich na różnych podłożach.

Kleje rozpuszczalnikowe zasadniczo traktuje się w przemyśle jako kleje pomocnicze, ponieważ są już technologicznie przestarzałe. Jednak w wielu przypadkach, są one w dalszym ciągu bardzo popularnym i tanim sposobem klejenia szczególnie, że po utwardzeniu osiągają duże wytrzymałości i bardzo wysoką wodoodporność.

Typowe zastosowania klejów rozpuszczalnikowychi to:

  • produkcja i naprawa obuwia,
  • montaż instalacji rurowych z PCV,
  • oklejanie powierzchni metalowych gumą (walce, bębny, taśmociągi)
  • naprawa taśm przenośnikowych z gumy i tworzyw w taśmociągach,
  • przyklejanie filców, skór, korka, miękkiego i twardego PCV itp. do różnych podłoży,
  • przyklejanie wykładzin podłogowych z gumy i tworzyw w autobusach, helikopterach, na stopniach schodów itp.
  • naprawa plandek samochodowych, namiotów z tkanin gumowanych i PCV, zabawek dmuchanych, odzieży gumowanej itp.

Zdjęcia: Przykład zastosowania klejów rozpuszczalnikowych.

OFERTA JEDNOSKŁADNIKOWYCH KLEJÓW ROZPUSZCZALNIKOWYCH:

Rodzaj kleju
(kliknij w nazwę i otwórz kartę techniczną)
rodzaj żywicy
/ wygląd
zastosowanie
MULTIBOND 21

winyl
/ bezbarwna ciecz
klej zawiera rozpuszczalniki wtapiające się w powierzchnię PCV, skuteczne klejenie armatury rurowej z PCV
MULTIBOND 22u

płyn o barwie bursztynowejspecjalny utwardzacz do klejów rozpuszczalnikowych poprawiający sieciowanie kauczuku lub polimeru, co przekłada się na zwiększenie wytrzymałości mechanicznej i twardości spoiny. Stosuje się jako dodatek 5% wagi kleju.
MULTIBOND 22

kauczuk
/ czarna ciecz
klejenie taśmociągów gumowych zbrojonych tkaniną i osnową metalową, oklejanie bębnów i wałów metalowych gumą; stosowany z utwardzaczem Multibond-22u zwiększa swoją twardość po związaniu oraz wytrzymałość mechaniczną.
MULTIBOND 24

kauczuk
/beżowa ciecz
klejenie butów, galanterii skórzanej, filców, tkanin
MULTIBOND 25

poliuretan
/ bezbarwna ciecz
klejenie plandek, namiotów, folii z PCV, zabawek dmuchanych, odzieży gumowanej i z PCV, membran dachowych i basenowych. Czyste, bezbarwne spoiny. Może być stosowany z utwardzaczem Multibond-22u dla wzmocnienia spoiny.
MULTIBOND 26

kauczuk
/beżowa ciecz
profesjonalne klejenie okładzin gumowych i gumowanych do podłoży metalowych, sklejki i betonu w pojazdach, helikopterach, przyklejanie gumy do łap wózków widłowych itp. Może być stosowany z utwardzaczem Multibond-22u dla wzmocnienia spoiny.
MULTIBOND 28

novolak
/ czerwona ciecz
Specjalny klej na bazie żywic fenolowo-formaldehydowych i polimerów do klejenia okładzin hamulcowych i sprzęgieł. Wymaga użycia temperatury powyżej +100oC.